• Slider 6
  • Slider 7

3 przewagi druku termotransferowego nad metodą termiczną

  • Druk termotransferowy

Druk termotransferowy i termiczny – porównanie technologii

Drukarki etykiet i kodów kreskowych są potrzebne w wielu przedsiębiorstwach. Jakie są zalety druku termotransferowego i co daje metoda termiczna? Poznaj odpowiedzi, a dokonasz wyboru optymalnego dla Twojej firmy!

  • Druk termiczny to precyzyjne zaczernianie powierzchni dzięki silnemu rozgrzewaniu.
  • W drukarce termotransferowej stosuje się folie i taśmy termotransferowe, które po nagrzaniu działają niczym kalki barwiące.
  • W druku termotransferowym możliwe jest nie tylko etykietowanie, ale też nanoszenie wszelkich grafik na praktycznie dowolny materiał.

Drukowanie powtarzalnych elementów w dużych nakładach nie może się obyć bez specjalistycznego wyposażenia – takiego, które nie zawiedzie nawet w trudnych warunkach. Trwały druk termotransferowy znajduje zastosowanie w wielu miejscach: halach produkcyjnych, magazynach, biurach, a także w domach. Stąd tak wiele typów urządzeń i modeli dostępnych na rynku.

Druk termiczny daje mniej możliwości w porównaniu do druku termotransferowego

Drukarka termiczna rozgrzewa wybrany obszar roboczy, który czernieje pod wpływem temperatury. Trwałość nadruku termicznego jest bardzo niska – blaknięcie pod wpływem słońca lub substancji chemicznych, rozmazanie z uwagi na wilgoć czy działania mechaniczne następuje bardzo szybko. Dlatego tę metodę stosuje się przede wszystkim tam, gdzie czarno-białe kody i etykiety są potrzebne jedynie na krótki czas. Najczęściej podawanym przykładem są etykiety kurierskie.

A na czym polega druk termotransferowy? Rozgrzana do ok. 120–180 °C głowica oddziałuje na taśmy barwiące, a uwolnione z folii barwniki silnie wiążą się z obrabianym materiałem – w niektórych modelach następuje transfer wosku. W porównaniu z drukiem termicznym ta metoda pozwala umieszczać nadruk nie tylko na papierze lub folii etykietowej, ale też innych materiałach – od tekstyliów, przez drewno i ceramikę, aż po tworzywa sztuczne i metale. Jego największe zalety to:

  • najwyższa trwałość i odporność druku;
  • możliwość tworzenia nadruków kolorowych (choć tylko jedna barwa będzie nanoszona w jednym cyklu);
  • szybkie i sprawne działanie drukarek termotransferowych.

Dobra drukarka termotransferowa wymaga stosowania akcesoriów wysokiej jakości

Prawidłowe umieszczenie taśmy termotransferowej w urządzeniu wymaga wykonania szeregu czynności. Jednak osobom, które robią to regularnie, przygotowanie maszyny do pracy zajmuje od 1 do 3 minut. Drukarki termotransferowe bez użycia kalki mogą działać dokładnie tak samo, jak drukarki termiczne – głowica drukująca jest identyczna. To czyni z nich wyposażenie znacznie bardziej uniwersalne. Jeśli potrzebujesz szerokiego zakresu pracy, wybór jest jasny.