Bezpieczeństwo w Pieninach
Wskazówki bezpiecznego zachowania dla Turystów. Pieniny oraz przyległe Gorce i Beskid Sądecki nie należą do najwyższych i najtrudniejszych pasm górskich w Polsce. Pomimo tego Turyści są również narażeni na groźny wypadek. Sugerujemy pamiętać że:
1. Skaliste i strome części szczytów zabezpieczone są z reguły metalowymi poręczami. Przebywanie podczas burzy na platformach widokowych Trzech Koron, Czertezika, Sokolicy, czy w ruinach Zamku Pienińskiego na Górze Zamkowej niesie ryzyko porażenia piorunem. Przebywanie w okolicy drzew też może okazać się bardzo ryzykowne.
2. Osoby w podeszłym wieku oraz posiadające wady układu krążenia powinny pamiętać, że w górach dochodzi do częstych wysokich skoków ciśnienia atmosferycznego. Zwłaszcza podczas nadchodzącej pogody niżowej np. przed deszczem, osoby takowe nie powinny wybierać się na szlaki. Pokonywanie dużych różnic wysokości, związane jest z dużym wysiłkiem fizycznym, gdy dodamy do tego wysoką temperaturę oraz wilgotność, może to doprowadzić do omdleń, zasłabnięć, i w najgorszym wypadku do zawałów serca.
3. Podchodząc stromymi ścieżkami u podnóża skał należy uważać na spadające kamienie. Fragmenty skał mogą obrywać się samoistnie lub być strącane przez ludzi idących wyżej. Nie wolno rzucać kamieni ani jakichkolwiek innych przedmiotów z galerii widokowych.
4. Ekwipunek turysty powinien być odpowiednio dobrany do warunków terenowych. Konieczne są buty na sztywnej, odpornej na ślizganie podeszwie, wysoko sznurowane, chroniące kostkę. W plecaku powinna znajdować się kurtka przeciwdeszczowa lub parasol. Mówi się, że tylko nieudacznik chodzi w góry z parasolem. Natomiast liczni wprawieni turyści z nim sie nie rozstają. Przy bezwietrznej pogodzie, w terenie, w którym nie musimy używać rąk parasol sprawdza się doskonale. Chroniąc się przed deszczem nie zakładamy na siebie kolejnych warstw odzieży, dzięki czemu utrzymujemy równowagę termiczną. Nie pocimy się nadmiernie, ale przewietrzamy. Trzeba pamiętać, że w miesiącach letnich mimo deszczu jest bardzo ciepło.
5. Planując kilka godzinne wyjście w góry zaopatrz się koniecznie w coś do picia oraz jakieś słodycze. Wędrując w słońcu, pocimy się i tracimy duże ilości wody, której braki należy uzupełniać. Słodycze dostarczają dużą ilość energii, która przydaje się np. podczas nagłego ochłodzenia.
6. Nie zbaczajmy ze szlaków turystycznych jeśli nie orientujemy się zbyt dobrze w danym terenie. Oddalając się od wyznaczonych szlaków podnosimy wysokie ryzyko ukąszenia przez żmiję zygzakowatą. Żmije lubią w ciepłe dni wygrzewać się szczególnie na skałach lub kamieniach. W przypadku ukąszenia należy jak najszybciej zatelefonować do GOPR lub zwrócić się do spotkanego pracownika Parku. Ewentualnie na ile jest to możliwe, udać się do najbliższego punktu medycznego w celu przyjęcia surowicy.
Pracownicy Górskiego Ochotnicznego Pogotowia Ratunkowego apelują do Państwa o rozwagę i zachodzanie zdrowego rozsądku podczas górskich wędrówek. Zabieranie ze sobą naładowanego telefonu komórkowego z wpisanym do kontaków numerem bezpieczeństwa +48 601 100 300. Do gór trzeba zawsze podchodzić z respektem i obiektywnie oceniać swoje doświadcznienie oraz umiejętności.
w sezonie letnim 13:00 - 21:00,
w sezonie letnim 13:00 - 21:00,
ul. Główna 11, 34-460 Szczawnica