Czym są uprawnienia G1?
W dzisiejszych czasach dobry elektryk jest na wagę złota. Z tego powodu osoby przygotowujące się do wykonywania tego zawodu oraz już pracujący powinni dbać o posiadanie aktualnych uprawnień, będących gwarancją wiedzy i umiejętności.
- Kto może zdobyć uprawnienia elektryczne SEP G1?
- Uprawnienia G1 - jakie dają możliwości zawodowe?
Jakie możliwości dają uprawnienia G1? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Kto może zdobyć uprawnienia elektryczne SEP G1?
Szkolenie SEP G1 to inaczej mówiąc kurs elektryka. Jest to niezbędne przede wszystkim dla wszystkich osób, które zajmują lub mają w planach zajmowanie się instalacją, eksploatacją czy dozorem urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przesyłających, zużywających i przetwarzających energię elektryczną.
Aby móc uzyskać uprawnienia SEP G1 trzeba spełniać następujące kryteria:
- skończone 18 lat,
- posiadanie odpowiednich dokumentów potwierdzających wiedzę z zakresu eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci. Może to być świadectwo bądź dyplom potwierdzające tytuł zawodowy lub kwalifikacje zawodowe, dyplom mistrzowski, certyfikat kwalifikacji zawodowych bądź świadectwo czeladnicze.
W niektórych przypadkach mogą być także akceptowane inne dokumenty, takie jak na przykład zaświadczenie o przebiegu nauczania, świadectwo kwalifikacji wydane przez odpowiednią komisję, zaświadczenie od pracodawcy i tak dalej. Warto pamiętać, że kurs SEP G1, zgodnie z prawem, musi być odnawiany co 5 lat. Zazwyczaj na szkolenia zapisują się osoby które zamierzają pracować lub już wykonują zawód elektryka. Jeżeli interesują cię uprawnienia SEP, koniecznie zajrzyj na stronę https://grupasilesia.com.pl/oferta/uprawnienia-sep/. Znajdziesz tu nie tylko informacje na temat kursów, ale także możliwość zapisania się na szkolenie.
Uprawnienia G1 - jakie dają możliwości zawodowe?
Szkolenia SEP G1 są niezbędne, jeżeli zamierzasz pracować jako elektryk.
Obejmują one następujące urządzenia:
- urządzenia prądotwórcze , które przyłącza się do krajowej sieci elektroenergetycznej - nie ma znaczenia, jaka jest w tym wypadku wysokość napięcia znamionowego,
- sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego,
- urządzenia, instalacje i sieci o napięciu poniżej 1 kV,
- urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV,
- urządzenia przeznaczone do elektrolizy,
- zespoły prądotwórcze o mocy wyższej niż 50 kW,
- urządzenia elektrotermiczne,
- elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym,
- elektryczne sieci trakcyjne,
- aparaturę kontrolno-pomiarową i urządzenia przeznaczone do sterowania, instalacje automatycznej regulacji i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych powyżej.
Warto zauważyć, że uprawnienia energetyczne są niezbędne do wykonywania zawodu. Z tego powodu każdy elektryk powinien nie tylko ukończyć kurs SEP, ale także dbać o regularne odnawianie swoich uprawnień.