• Slider 6
  • Slider 7

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?

  • budowa dachu

Każdy projekt budowlany jest związany z wieloma obliczeniami i trudnymi decyzjami. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego kąta nachylenia dachu. Jest on o tyle istotny, że wpływa na estetykę i wygląd budynku, ale także sprawia, że jest on funkcjonalny i bezpieczny. Kąt nachylenia, znany również jako spadzistość dachu, może być zróżnicowany w zależności od rodzaju konstrukcji - od minimalnego spadku w dachach płaskich po znacznie większe nachylenie w dachach spadzistych.

Optymalny kąt nachylenia dachu – tabela

Najprościej mówiąc, nachylenie dachu to spadek utworzony przez krokwie. To inaczej proporcja między wysokością a rozpiętością dachu. Jak widać, wyniki będą się różnić w zależności od tego, jaki rodzaj konstrukcji wybierzemy. Kąt dachu zarówno jednospadowego, jak i dwuspadowego zależy ponadto od szeregu czynników. Ważny jest wybór pokrycia dachowego, warunki klimatyczne czy też preferencje estetyczne. Dach jednospadowy ma pojedynczą połać nachyloną w jednym kierunku. Nadaje mu to prosty i nowoczesny wygląd. Natomiast dach dwuspadowy składa się z dwóch połaci skierowanych w przeciwne strony. To pozwala uzyskać bardziej tradycyjny wygląd. Kąt nachylenia dachu jednospadowego będzie więc zupełnie innym wynikiem niż w opcji dwuspadowej.

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?

Różne są metody obliczania kąta nachylenia dachu. Można na przykład zmierzyć wysokość wzniesienia dachu w centymetrach i przekształcić ten pomiar na kąt nachylenia wyrażony w stopniach lub procentach. Obliczanie kąta nachylenia można też wykonać, stosując wzór matematyczny: kąt nachylenia = arctg (nachylenie w procentach / 100) * 180 / π, gdzie π oznacza liczbę pi.

Jaki musi być minimalny kąt nachylenia dachu?

W wielu sytuacjach ważne jest określenie minimalnego kąta nachylenia dachu. To jest zależne od rodzaju materiału używanego do pokrycia. Przykładowo blachodachówki wymagają tego, by kąt nachylenia wynosił od 10 do 14 stopni, a dla dachówek ceramicznych i cementowych zazwyczaj minimalny kąt nachylenia to 10 stopni.

Minimalny kąt nachylenia dachu jest ważny przede wszystkim do skutecznego odprowadzania śniegu. Wówczas powinien wynosić około 30 stopni, ale może być również niższy. Pod uwagę należy wziąć materiał dachu oraz kierunek opadów śniegu i wiatru.

Natomiast optymalny kąt nachylenia dachu zależy od preferowanego stylu architektonicznego i warunków klimatycznych. Dachy płaskie mają kąty nachylenia wynoszące 1:40. Natomiast w regionach, gdzie występują duże opady śniegu, warto zainwestować w większe wzniesienie dachu, np. 10/12 (40 stopni).

Kąty nachylenia dachu wpływa na wybór odpowiedniego typu świetlika dachowego. Dla dachów płaskich lub o niskim nachyleniu zalecane są świetliki płaskie, podczas gdy dla dachów o większym nachyleniu stosuje się świetliki połaciowe.

  • Wpisy blogowe
  • Wyszukiwarka obiektów
    Wyszukiwarka
  • Nasi Partnerzy

     

    Podhale24.pl pienart.pieniny.com

     

    gckkroscienko.pl

     

    przewodnicy-tatry.pl

     

     

    uzdrowiskoszczawnica.plastraia.pl

    Podhalanka.pl

     

    Pieninyinfo.pl

  • Mapa Szczawnicy

    mapa czorsztyn

  • Pogoda w Szczawnicy