Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otworzyć przedszkole?
Brak dostatecznej ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach od lat jest czynnikiem wskazywanym przez rodziców jako jeden z ich głównych problemów, szczególnie dającym się we znaki kobietom, hamującym ich rozwój zawodowy. Wobec ogromnego zapotrzebowania, otwarcie nowej placówki wydaje się zawsze dobrym pomysłem. Własne przedszkolne może przynieść nie tylko dobre pieniądze, ale i mnóstwo satysfakcji, ale zwłaszcza na początku trzeba zwrócić szczególną uwagę na dopilnowanie kwestii formalnych – aby obiekt został dopuszczony do użytku i w przyszłości łatwo przechodził kontrole. Sprawdź, o co należy szczególnie zadbać.
Wymogi formalne po stronie urzędów
Prowadzenie przedszkola wymaga oczywiście zgłoszenia działalności gospodarczej do urzędu gminy, US oraz ZUS – podobnie jak w przypadku innych przedsiębiorstw. Jednocześnie firma, która będzie sprawowała opiekę nad dziećmi, musi posiadać szereg pozwoleń, związanych z dużą odpowiedzialnością, jaką bierze na siebie właściciel.
Od samego przedsiębiorcy nie wymaga się posiadania wykształcenia pedagogicznego, jest to jednak obowiązkowe w przypadku opiekunów. Muszą oni ponadto przejść pozytywnie badania lekarza medycyny pracy oraz dysponować aktualną książeczką sanepidowską. Na prowadzenie przedszkola trzeba uzyskać pozwolenie od gminy, a następnie zadbać o wpisanie punktu do gminnego rejestru.
Projekt technologiczny przedszkola
Działalność związana z opieką nad dziećmi podlega szczególnej kontroli ze strony Sanepidu i wymaga uzyskania pozytywnej opinii tej jednostki (podobnie jak np. restauracja, salon kosmetyczny czy gabinet lekarski). Podstawą wydania tej opinii jest przedstawienie poprawnego pod względem formalnym projektu technologicznego.
Dokument ten składa się z dwóch części: graficznej i opisowej. Pierwsza to szczegółowo rozrysowany plan przedszkola, na którym poza elementami stałymi (np. ściany, drzwi, okna), zaznaczono również wyposażenie i sprzęt związany ze sprawowaniem opieki nad dziećmi (np. sale zabaw ze stolikami, sale przeznaczone do aktywności fizycznej). Część opisowa powinna bardziej szczegółowo przedstawić to, co znajduje się na schemacie. Trzeba w niej zawrzeć również informacje m.in. o adresie, kubaturze czy rodzaju ogrzewania. Ze szczegółami przygotowania projektu technologicznego przedszkola możesz zapoznać się na stronie https://horeca-design.pl/projekt-technologiczny-w-przedszkolu-co-musisz-wiedziec/.
Parametry sal przedszkolnych
Podczas projektowania przestrzeni w przedszkolu, nie ma miejsca na przypadki. Przepisy jasno określają wymagania, jakie ma spełnić obiekt. Przede wszystkim bardzo konkretnie wyliczona jest przestrzeń przypadająca na dzieci – dla 5 dzieci jest to 16 m2, a dla każdego kolejnego dziecka – więcej o 2-2,5m2 (szczegółowe warunki wymienione są w ustawie). Dodatkowo sala wspólna musi mieć wysokość co najmniej 2,5 m.
Poza metrażem, trzeba również zadbać o wentylację. Na jedną godzinę na dziecko musi przypadać nie mniej niż 15 m3 strumienia świeżego powietrza.
Przedszkolne sanitariaty
Szczegółowe przepisy dotyczą również toalet dla dzieci. Właściciel przedszkola musi zapewnić co najmniej jedną umywalkę i jedną toaletę na 15 podopiecznych. Sedes ma być umieszczony na wysokości 32-60 cm a umywalka na wysokości 50-60 cm. Podłogi oraz ściany do wys. 2 m trzeba obłożyć materiałem antypoślizgowym. W łazience musi znajdować się również brodzik do przemywania. Aby dzieci nie poparzyły się przy używaniu ciepłej wody, trzeba zainstalować regulację temperatury do 40°C.
Opiekunowie muszą mieć zapewniony dostęp do własnych toalet, nie powinni korzystać z tych dla dzieci. Ponadto w niektórych miejscowościach w Polsce (w tym w Warszawie) przepisy lokalne wymagają na właścicielach przedszkoli wydzielenia dodatkowej, ogólnodostępnej toalety, przystosowanej do użytkowania przez osoby niepełnosprawne (np. dla rodziców czy dla gości, prowadzących zajęcia dodatkowe).
Żywienie dzieci w przedszkolu
Większość przedszkoli odchodzi już od własnych kuchni na rzecz cateringu. W tym przypadku w projekcie technologicznym trzeba wykazać, którędy są przyjmowane i wydawane posiłki, jaką drogą następuje zwrot naczyń, a także gdzie jedzą dzieci.
Nie wolno zapominać o odpowiedniej wysokości stolików, przystosowanych do spożywania posiłków przez najmłodszych. Maluchy powinny z kolei mieć krzesełka do karmienia.
Już na etapie projektowania przedszkola, warto postawić się na miejscu rodziców. Zależy im przede wszystkim na tym, aby w placówce ich dzieci były bezpieczne i by korzystanie z niej było dla nich wygodne. Temu właśnie mają służyć wymienione przepisy – na pierwszy rzut oka dość restrykcyjne, ale całkowicie zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę poziom rozwoju dziecka, które trafi pod naszą opiekę.