• Slider 6
  • Slider 7

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Na co zwrócić uwagę

  • oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza z jonizacją cieszą się dużym zainteresowaniem. Jednak nie każde urządzenie z tej kategorii jest tak samo skuteczne w walce z groźnymi zanieczyszczeniami. Niektóre cechy oczyszczacza są znacznie ważniejsze niż obecność jonizatora. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni sprzęt.

Jak działa jonizator

Jonizator wytwarza jony, przy czym ich rodzaj uzależniony jest od typu jonizacji. Wyróżniamy bowiem:

  • jonizację plazmową – wykorzystuje dwie elektrody o przeciwnych ładunkach, generuje jony ujemne i dodatnie,
  • jonizację ostrzową – działa na zasadzie wyładowań koronowych i emituje wyłącznie jony ujemne.

Za lepszą uznawana jest jonizacja plazmowa, które znajdują się m.in w oczyszczaczach Sharp, Klarta i Vestfrost. Najprawdopodobniej mają ją również oczyszczacze powietrza Xiaomi z serii 4. Wprawdzie producent informuje o obecności w tych urządzeniach jonizatora ostrzowego, ale testy wykazują, że oczyszczacze wytwarzają zarówno jony ujemne, jak i dodatnie.

Sprawdzenie rodzaju generowanych jonów umożliwia jonometr, który pokazuje ilość wytworzonych anionów i kationów.

pomiar stężenia jonów

Pomiar stężenia jonów w oczyszczaczu Sharp KC-D50EUW, źródło: https://ranking-oczyszczaczy.pl/

Jony łączą się z zanieczyszczeniami i powodują ich osiadanie na meblach i podłodze. W przypadku samodzielnego jonizatora jest to jedyne działanie, natomiast jako element oczyszczacza wyposażonego w odpowiednie filtry jonizator sprawdza się już lepiej. Wentylator wymusza obieg powietrza i przepływ przez filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia.

Filtr HEPA i węglowy ważniejsze niż jonizator

Jonizację uznaje się za technologię pomocniczą w oczyszczaczach powietrza, natomiast główną rolę w usuwaniu zanieczyszczeń odgrywają:

  • filtr HEPA – zatrzymuje pyły zawieszone, czyli podstawowy składnik smogu, a także kurz i roztocza, pyłki roślinne, zarodniki pleśni, sierść, bakterie i wirusy,
  • węglowy – pochłania szkodliwe gazy, w tym formaldehyd oraz neutralizuje brzydkie zapachy.

Bardzo dobra skuteczność połączenia filtra HEPA i węglowego sprawia, że są one obecne w większości oczyszczaczy powietrza. To dobra informacja, ponieważ oznacza brak problemów ze znalezieniem urządzenia wyposażonego zarówno w te filtry, jak i jonizację.

Odpowiednia wydajność oczyszczania

Drugą bardzo ważną cechą każdego oczyszczacza powietrza jest jego wydajność, czyli CADR, wyrażany w m3/h. Zapotrzebowanie na wydajność uzależnione jest od powierzchni pomieszczenia, a minimalne można obliczyć poprzez pomnożenie metrażu przez 8.

Jednak znacznie lepiej zastosować bardziej restrykcyjny przelicznik, np. 10 lub 12. Wyższa wydajność pozwoli w trybie auto rzadziej używać wyższych prędkości, które są dość hałaśliwe.

Przykładowa wydajność popularnych oczyszczaczy powietrza wynosi:

  • Klarta Stor 2 – 600 m3/h,
  • Xiaomi Air Purifier – 400 m3/h,
  • Samsung AX60 – 467 m3/h,
  • Weebber AP9900 – 800 m3/h.

W tym miejscu warto przypomnieć, że pod uwagę bierzemy powierzchnię pokoju, w którym ma stać oczyszczacz powietrza, a nie całego mieszkania czy domu. Jedno urządzenie działa skutecznie w jednym pomieszczeniu. Pozostawienie otwartych drzwi między pokojami niczego nie zmienia, ponieważ powietrze i tak nie miesza się na tyle swobodnie, aby jeden oczyszczacz mógł obsłużyć kilka pomieszczeń jednocześnie.

Dobry tryb automatyczny – pomoc w ochronie przed smogiem

Spośród dodatkowych funkcji obecnych w oczyszczaczach powietrza najważniejszy jest tryb automatyczny. Jego działanie polega na tym, że urządzenie samodzielnie dostosowuje prędkość filtracji do aktualnego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu.

Dobry tryb auto oznacza szybką reakcję na pogorszenie stanu powietrza, czyli skrócenie czasu ekspozycji na smog, a więc służy ochronie zdrowia.

Jakość działania trybu automatycznego uzależniona jest od:

  • rodzaju zastosowanego w urządzeniu czujnika – najlepiej sprawdzają się oczyszczacze wyposażone w laserowy czujnik PM2,5, czyli głównego składnika smogu,
  • algorytmu, który określa zależność między stężeniem zanieczyszczeń a tempem oczyszczania – powinien uwzględniać normy europejskie, a nie znacznie łagodniejsze normy chińskie.

Opłacalność zakupu i przystępne koszty użytkowania

Na koniec warto wspomnieć o kwestiach finansowych. Należy pamiętać o tym, że cena nie zawsze odzwierciedla jakość oczyszczacza powietrza. Można zatem kupić dobry sprzęt za mniej niż 1000 zł. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze byłoby porównać opłacalność zakupu poszczególnych urządzeń.

Równie ważne są koszty użytkowania, na które składają się:

  • wydatki związane z wymianą filtrów ulegających zużyciu,
  • wartość pobranej energii elektrycznej.

Filtry do oczyszczaczy powietrza różnią się między sobą zarówno ceną, jak i żywotnością, dlatego porównania wydatków najlepiej dokonać w ujęciu rocznym.

  • Wpisy blogowe
  • Wyszukiwarka obiektów
    Wyszukiwarka
  • Nasi Partnerzy

     

    Podhale24.pl pienart.pieniny.com

     

    gckkroscienko.pl

     

    przewodnicy-tatry.pl

     

     

    uzdrowiskoszczawnica.plastraia.pl

    Podhalanka.pl

     

    Pieninyinfo.pl

  • Mapa Szczawnicy

    mapa czorsztyn

  • Pogoda w Szczawnicy